ANDRZEJKI W BIBLIOTECE. A POTEM… Andrzejkowy zawrót głowy!

Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. W dawnych czasach wróżby andrzejkowe były przeznaczone tylko dla panien, które chciały wyjść za mąż. Ludzie bardzo wierzyli w takie przepowiednie, dlatego każda dziewczyna wróżyła sobie osobno i trochę w ukryciu. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Ten niezwykły czas miał miejsce w środę  29 listopada, kiedy to w bibliotece szkolnej, pod kierunkiem p. Małgorzaty Szymanowskiej odbyły się andrzejkowe wróżby dla  uczniów klasy II a, III b i grupy świetlicowej. Uczniowie wraz z wychowawcami przystąpili do wspólnej zabawy która zapewniła uczestnikom moc wrażeń. Wszystkim życzymy spełnienia samych dobrych wróżb.

M.Szymanowska

A POTEM…

Andrzejkowy zawrót głowy!

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”.

Andrzejki to niezwykły dzień, pełen wróżb, magii a także świetna okazja do zabawy, spotkania w gronie koleżanek i kolegów, a także, chociaż już coraz rzadziej, do wróżenia. Uczniowie klas III- VII naszej szkoły wesoło bawili się podczas dyskoteki z okazji Andrzejek. Nie zabrakło wróżb i mimo, że niewiele jest chyba dzisiaj osób, które wierzą w to, że wróżby andrzejkowe pomogą przewidzieć przyszłość, to jednak samo święto zakorzeniło się na stałe w kulturze europejskich krajów, także w Polsce. Kolejka chętnych do poznania przyszłości była liczna, wróżby wywoływały na ich twarzach niezwykle cenny uśmiech. Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę, każdy otrzymał balon z przepowiednią na najbliższe dni i co najważniejsze, wszystkim bez żadnego wyjątku, los będzie sprzyjał. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy.

Opiekun SU A.Bagińska

Fot. K.Bałazy-Rydelska