12 PAŹDZIERNIKA DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA

W dniu 12 października przypada Dzień Bezpiecznego Komputera. W Polsce obchodzony jest od 2004 roku. Jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Przedsięwzięcie to ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo korzystania z komputera i internetu. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne akcje informacyjne i edukacyjne. Ich celem jest popularyzowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci.

Obecnie komputer stał się narzędziem codziennego użytku. Wykorzystujemy go do pracy, rozrywki i nauki. Zapewne nikt nie wyobraża sobie już życia bez komputera. Jesteśmy coraz bardziej „uzależnieni” od nowych technologii i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Niestety powszechne stały się również zagrożenia, których ofiarą może stać się każdy z nas, jak wirusy czy ataki hakerów. Groźnym zjawiskiem jest również cyberprzemoc, która niesie za sobą niejednokrotnie bardzo przykre konsekwencje dla pokrzywdzonych osób. Szczególnie narażone są dzieci, które poza kontrolą rodzicielską korzystając z tego powszechnego dobrodziejstwa padają ofiarą przestępstw popełnianych za pośrednictwem internetu.

W związku z powyższym w dniu dzisiejszym w naszej szkole nauczyciele informatyki i zajęć komputerowych pani Bożena Danowska i pan Jacek Sokołowski przeprowadzili na swoich lekcjach zajęcia dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera i sieci internetowej. Oczywiście tego typu zagadnienia poruszane są na każdym kroku a dzieci uwrażliwiane na zachowanie czujności. Z badań naukowych wynika, iż ponad połowa ludności na świecie ma do czynienia z komputerem i internetem. To wyraźnie wskazuje na konieczność edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa i przypominania na każdym kroku o podstawowych zasadach postępowania, nawet gdy wydają się nam błahe.

Oto niektóre z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z komputera i internetu:

 • Zawsze aktualizuj system i kluczowe oprogramowanie
 • Korzystaj z antywirusa i dbaj o to, by jego baza była aktualna
 • Zawsze sprawdzaj adres WWW strony, na której się logujesz
 • Loguj się tylko z zaufanego urządzenia i w zaufanej sieci
 • Podawaj swoje dane tylko zaufanym witrynom (i tylko gdy jest to konieczne)
 • Używaj mocnych haseł (z małymi i wielkimi literami, cyframi i znakami specjalnymi)
 • Używaj różnych haseł na różnych stronach
 • Pamiętaj, aby się wylogować (nawet wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia)
 • Nie otwieraj załączników z niepewnych wiadomości e-mail (najlepiej od razu je usuwaj)
 • Nie pobieraj plików ze stron, których nie znasz (i tych, które wydają się podejrzane)
 • Pamiętaj, że wszystko, co wrzucasz do sieci, w niej zostaje
 • Twórz kopie zapasowe
 • Nie zawieraj przez internet znajomości choćby wydawały się bardzo atrakcyjne
 • O wszystkich wątpliwościach lub podejrzeniach dzieci powinny informować rodziców lub nauczycieli
 • Rodzice powinni wiedzieć co robi dziecko przy komputerze, z jakich stron korzysta.
 • Ograniczajmy dzieciom czas spędzany przed komputerem również z uwagi na szkodliwy wpływ na zdrowie.
 • Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w internecie.