JAK TO NA MISJACH BYWA

Dnia 7 października 2019 r. z okazji ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, do naszej szkoły zostały zaproszone Siostry Misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej – s. Stanisława Oszywa i s. Katarzyna Grzybowska.

Stanisława na misjach jest od 36 lat, s. Katarzyna pracowała przez 13 lat, obecnie pełni posługę w sekretariacie misyjnym w Podkowie Leśnej. Siostry dzieliły się swoim świadectwem wiary oraz służby na „Ziemi, na której nie tylko zamieszkały, ale ją pokochały” – w klasach „0”, 1 A, II B, VII A, VII B, VIII B.

Aktualnie siostry pracują na trzech placówkach w Rwandzie: Karama, Cyangugu, Butare oraz na jednej placówce w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga: Karhala.

Zaangażowanie apostolskie w Rwandzie i w Republice Demokratycznej Konga koncentruje się w dużym stopniu na pracy w dziedzinie medycznej, socjalnej i edukacyjnej (pracują jako katechetki, wychowawczynie w przedszkolach, uczą również kroju i szycia).

Siostry prowadzą również Ośrodki Zdrowia oraz Ośrodki Dożywiania. Ich podstawową misją nie jest „dożywianie” dzieci chorych na chorobę głodową, ale przede wszystkim prowadzenie pogadanek prewencyjnych dla rodziców, w zakresie prawidłowego żywienia, higieny zapobiegania chorobom oraz możliwej w tamtych warunkach uprawy rolnej. Liczba dzieci niedożywionych zwłaszcza w Kongo rośnie ze względu na biedę, niesprawiedliwy podział dóbr, wzrastające ceny żywności oraz zamieszki wojenne.

Nowym dziełem prowadzonym przez siostry jest „Adopcja Serca”, która polega na objęciu konkretnego dziecka stałą pomocą finansową przez rodziny polskie.

Bardzo ważną formą pomocy okazała się też akcja „Bilet do stacji Życie”,

zainicjowana przez fundację WATOTO. Polega ona na sfinansowaniu leczenia i rehabilitacji konkretnego afrykańskiego dziecka dotkniętego chorobą głodową, których w rzeczywistości wojennej i powojennej jest bardzo dużo.

R.Wasilewska

Fot. s. K.Grzybowska