Klasa IIa z GROSIKIEM przez rok szkolny.

W grudniu, w bieżącym roku szkolnym, uczniowie klasy IIa rozpoczęli pracę z ogólnopolskim programem „Od grosika do złotówki”. Jest to projekt adresowany do uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych i obejmuje swym zasięgiem szkoły w całej Polsce.

Tematyka projektu koncentrowała się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Dotyczyła także szeroko pojętego bezpieczeństwa, trafnego przewidywania i unikania ryzyka. Drugoklasiści co miesiąc wybierali się w wirtualną, kosmiczną podróż odwiedzając kolejne planety: Grosik, Portfelik, Skarbonkę, Parasol i Złotówkę. W czasie międzyplanetarnych podróży dzieci uczyły się gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu. Zdobyły też wiedzę o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań. Po zajęciach rozmawiały na te tematy z rodzicami, a następnego dnia referowały wyniki rozmów całej klasie w towarzystwie grosikowej maskotki – pacynki wiewiórki Kitki. Zajęciom towarzyszyły ciekawe pomoce dołączone do programu: firmowe czapeczki, teczki, plansze, karty pracy, kosmiczna gra planszowa, muzyczne improwizacje ruchowe i programowa piosenka „Od grosika do złotówki”.

Drugoklasistom kosmiczny program bardzo przypadł do gustu, świetnie się przy nim bawili i cieszą się, że będzie kontynuowany do grudnia w klasie III.

U.Suchodoła

Fot. U.Suchodoła