NIE MA TO JAK DZIEŃ DZIECKA NA MAZURACH

Dzień Dziecka uczniowie klasy VIA wraz z wychowawczynią panią Bożeną Danowską i panem Arkadiuszem Rutkowskim spędzili na naszych pięknych Mazurach. Po kilku długich miesiącach nauki zdalnej i braku kontaktów między uczniami, dzień spędzony wspólnie był okazją do przypomnienia sobie relacji z rówieśnikami, sposobem na ponowną integrację grupy.

Pierwszym punktem programu był rejs statkiem po jeziorach Niecko, Białe, Przewięź i Studzieniczne z obserwacją śluzowania, czyli przepływania statku przez wąską śluzę oddzielającą dwa jeziora. Przepływając kanałem Augustowskim podziwialiśmy piękną, przybrzeżną faunę i florę. Powiew wiatru, zapachy okalającej przyrody przypominały o tym, że niedługo wakacje i czas odpoczynku po ciężkim dla wszystkich czasie pandemii i obostrzeń. Statek przycumował na półwyspie, gdzie znajduje się Kapliczka z cudownym obrazem Matki Boskiej oraz Pomnik Jana Pawła II, miejscu popularnie zwanym Sanktuarium w Studzienicznej. Pani przewodnik ciekawie opowiadała historię tego miejsca, jak również legendy z nim związane. Była również okazja do spotkania z dostojnym, pięknym łabędziem, który wyrażał swoje niezadowolenie, gdy ktoś starał się bliżej podejść oraz mamą kaczką i przesłodkimi kaczątkami.

Następny punkt programu to przejazd do miejscowości Wigry i zwiedzanie Klasztoru Kamedułów pięknie położonego nad jeziorem Wigry. Tu znów słuchaliśmy historii klasztoru, ciekawostek z życia mnichów oraz legend z nimi związanych. Wszyscy na pewno zapamiętali jak brzmiało powitanie mnichów- „Memento mori” (pamiętaj o śmierci). Jedyne słowa, które wypowiadali mnisi. Żyli w milczeniu, więc nie mogli ze sobą rozmawiać.

Później było ognisko i pieczenie kiełbasek w Płocicznie położonym na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Po posiłku i krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki doświadczyli jazdy koleją wąskotorową po Parku Wigierskim. Nikt się nie spodziewał, że ta atrakcja przysporzy wszystkim tak dużo radości a jej koniec wywoła smutek, gdy się zakończy. Później był tylko dwugodzinny powrót do domu i czas na odpoczynek przed pierwszym normalnym dniem nauki w szkole.

B.Danowska