„Oj, wesoło nam, przyszedł do nas Pan…”

Tradycja to nasze największe dziedzictwo, które zobowiązani jesteśmy pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie. To część naszej kultury. To to, co wyróżnia nas spośród innych narodów.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również dzieci.

Wiąże się z nimi wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Dlatego też, w oczekiwaniu na zbliżające się Święta uczniowie klasy IIIb oraz Va Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży już w listopadzie rozpoczęli gorączkowe przygotowania do tego ważnego wydarzenia.

20 grudnia swoje aktorskie poczynania zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom oraz Dyrekcji i pracownikom szkoły. W świątecznym nastroju, jaki zapanował w pięknie udekorowanej sali, zaproszeni goście obejrzeli Jasełka „Śpieszmy do Betlejem”. Na scenie obowiązkowo pojawili się pasterze oraz Trzej Królowie, którzy oddali hołd małemu Dzieciątku. Nie mogło również zabraknąć Maryi, Józefa, Heroda, aniołów i diabełków.

Aktorzy doskonale odegrali swoje role, a zgromadzeni widzowie z zaciekawieniem i przejęciem oglądali Jasełka.

Niespodziankę sprawili uczniowie klasy VIIa. Kilkoro z nich przygotowało przedstawienie „Po kolędzie”. Niespodzianka doskonale się udała. Zaskoczeni widzowie z wielką uwagą obejrzeli scenkę ukazującą tradycyjne kolędowanie z kozą i gwiazdą.

Dla widzów była to doskonała okazja poznania dawnych tradycji związanych z nadchodzącymi świętami.

Po występie, pani dyrektor Jolanta Kowalewska pogratulowała aktorom świetnych przedstawień i złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole.
Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść,
Wieczór, gdy łamiemy się opłatkiem i składamy życzenia.
Ten wieczór to czas wyjątkowy… jedyny… niepowtarzalny…
To czas Wigilii Świąt Bożego Narodzenia.
Kochani, niech wraz z nadchodzącymi Świętami,
zawita w Waszych sercach miłość, pokój, pomyślność i nadzieja.
A Nowy Rok będzie pełen cudownych chwil.
Niech całą Ziemię rozśpiewa kolęda,
Każdy dom i każdego z nas.
Niechaj te piękne, Bożonarodzeniowe Święta,
Niosą Wszystkim Betlejemski blask.

Wszystkim Mieszkańcom Łomży i Ziemi Łomżyńskiej oraz Czytelnikom naszej szkolnej strony składamy życzenia wyjątkowych, ciepłych, dostatnich i spokojnych świątecznych dni przeżywanych w gronie najbliższych!

J.Sosnowska

J.Sokołowski

B.Danowska

Fot. J.Sokołowski