Potrzebuje Cię Chrystus, by miłować…

W II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce przeżywa Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami pod hasłem: „Misjonarze mocą Ducha”. Został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz pamięci i troski o polskie misjonarki i misjonarzy.

W niedzielę 17 marca członkowie ogniska misyjnego otoczyli szczególną pamięcią modlitewną misjonarzy, a także przygotowali oprawę liturgii i krótką inscenizację wielkopostną nawiązującą do posłania misjonarzy i ich pracy misyjnej na różnych kontynentach.

Główną postacią w inscenizacji był Jezus, który przypomniał wiernym, że codziennie bierze krzyż na swoje ramiona i przemierza z nim kalwaryjską drogę. Codziennie upada, czasem ktoś pomoże Mu wstać, otrze poranioną twarz.

W tle stał chór w bieli oraz chór w czerni, który jak echo powtarzał, że codziennie „na krzyżowej drodze” spotykamy Jezusa w naszych braciach. Chór był głosem naszych serc i sumień. Stawiał nam pytania. Czy potrafimy się zatrzymać i pochylić? Czy tylko stoimy i patrzymy, ponieważ boimy się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości? Czy stać nas tylko na współczucie?

Osoba grająca postać Jezusa zapraszała na scenę dzieci, które odgrywając poszczególne role, reprezentowały swoich rówieśników z poszczególnych kontynentów. Do Jezusa przyszło pięcioro dzieci. Były to: dzieci głodu, dzieci ciężkiej pracy, dzieci wojny, dzieci sieroty i dzieci ulicy.

Na koniec usłyszeliśmy słowa Jezusa, że na ścieżkach świata jest więcej krzyży. Jezus zaprosił nas, abyśmy wyszli ze swojego bezpiecznego domu, a spotkamy Go na pewno. Spotkamy Go tak jak misjonarze, którzy nie bali się przyjąć zaproszenia, aby głosić Jego Ewangelię w różnych zakątkach świata.

Wierzymy, że ta krótka inscenizacja, będzie zaproszeniem dla wielu do głębszej świadomości misyjnej i naszej odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła.

s.Małgorzata Sz.