ROTMISTRZ PILECKI OFIAROWANIE

W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości uczniowie klasy VIII a i VIII b obejrzeli w kościele parafialnym w Wiźnie spektakl teatralny „Rotmistrz Pilecki Ofiarowanie”, przygotowany przez Ostrowską Grupę Teatralną „Rzeczpospolita Apostolska”.

25 maja 2018 r. obchodziliśmy 70 rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. Spektakl ten ma na celu uczczenie pamięci Rotmistrza i przybliżenie jego niezwykłej osoby i dokonań.Witold Pilecki (1901-1948) polski żołnierz, rotmistrz kawalerii. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona do struktur Armii Krajowej. W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK. Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau. Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Aresztowany 8 maja 1947 roku, torturowany i postawiony przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.

Uczniowie obejrzeli sceny oświęcimskie, napisane na podstawie słynnego raportu rtm. Witolda Pileckiego z pobytu w obozie Auschwitz.

K.Bałazy-Rydelska

Fot. K.Bałazy-Rydelska