Świetlica

  

…………………………………………………….

NASZE DZIECI KREATYWNIE

Świetlica szkolna jest jedną z najbardziej popularnych form opieki nad dzieckiem. Stanowi bardzo ważne, wspomagające zabiegi rodziców i wychowawcy klasowego ogniwo w systemie opiekuńczo – wychowawczym szkoły. Głównym celem i zadaniem świetlicy działającej przy SP 2 w Łomży jest stworzenie atmosfery spokoju i bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do racjonalnego spędzenia czasu. Świetlica wspomaga i uzupełnia pracę szkoły we wszystkich jej zakresach opieki, oddziaływania wychowawczego oraz poczynań dydaktycznych. Celem działalności świetlicy jest nie tylko zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, ale także między innymi rozwijanie zainteresowań i uzdolnień poprzez aktywność dziecka w tworzeniu własnej twórczości plastycznej oraz na jego naturalnej ciekawości i eksperymentowanie z różnymi materiałami plastycznymi. Wychowawcy świetlicy dostarczają dzieciom pewnej określonej wiedzy na temat zasad komponowania prac, możliwości wyrazu niektórych środków, ale umożliwiają też indywidualny spontaniczny proces tworzenia.

R.Niksa J.Auguściak

(07.05.2021)

…………………………………………………….

Marzec 2018

…………………………………………………….

Luty 2018

– Projekt Lady i Gentelman – Walentynki – Warszawa stolica Polski – Bezpieczeństwo w sieci –

Po feriach wróciliśmy do szkoły, nie tylko pełni zapału, z nowymi pomysłami, ale też z innym planem lekcji. Zmieniły się i wymieszały grupy świetlicowe: ranne stały się popołudniowymi lub rano-popołudniowymi, i odwrotnie. Nie wszyscy się znali, więc znów zaczęliśmy od integracji. A kiedy dzieci najlepiej się poznają i współpracują ze sobą? Oczywiście podczas zabawy. A najwięcej uciechy jest podczas karnawału. I taką właśnie tematyką rozpoczęliśmy pierwszy tydzień lutego. Dzieci dowiedziały się nie tylko, kiedy zaczyna się i ile trwa karnawał, ale także, gdzie odbywają się najbardziej znane i jednocześnie wyjątkowo widowiskowe imprezy.

Bale kojarzą nam się z odświętnym strojem i odpowiednimi manierami. Dzięki fragmentom książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”, stworzyliśmy kodeks dobrych zachowań czyli takich, które powinien znać i wypełniać każdy, kto chce zasłużyć na miano lady i gentlemana. Zwróciliśmy również uwagę, że zdrowe odżywianie, higiena i dbanie o kondycję fizyczną, to nie tylko lepszy wygląd, ale też samopoczucie. Podobnie bywa z używkami. Odbyły się też pogadanki z Panią Dorotą, pielęgniarką szkolną, na temat szkodliwości palenia papierosów, picia alkoholu i stosowania innych środków. Dzieci zauważyły, że nie zawsze mają wpływ na to, jak postrzegają nas inni, ale możemy decydować jakimi jesteśmy ludźmi.

Walentynki – Dzień Zakochanych. Przy okazji tego święta, przybliżyliśmy sobie jego genezę. Mówiliśmy o różnych rodzajach miłości: do rodziców, rodzeństwa, przyjaciół czy Ojczyzny. Powstawały wiersze, życzenia oraz laurki walentynkowe. Malowaliśmy również serca z masy solnej, które zostały podarowane naszym bliskim. Kształtowaliśmy postawę wdzięczności za osoby, które mamy obok siebie.

Zwróciliśmy także uwagę na to, że bez poznania drugiego człowieka czy miejsca, nie dostrzeżemy jego zalet. Dokładnie, jak w znanym przysłowiu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Dlatego też, ten tydzień poświęcony był również poznaniu naszej stolicy. Oglądaliśmy najbardziej znane zabytki Warszawy, szukaliśmy ciekawych informacji na jej temat. Powstały piękne prace przedstawiającą warszawską syrenkę.

W miłości i przyjaźni, uczciwość oraz bezpieczeństwo to podstawa. Podobnie jest w świecie internetu. Jednak tam, powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania, zwłaszcza wobec nieznajomych osób.

Trzeci tydzień lutego poświęcony był bezpieczeństwu w sieci. Wspólne oglądanie kreskówek: „Owce w sieci” i „Sieciaki”, pozwoliło zauważyć nie tylko korzyści, ale też zagrożenia wynikające z nieostrożnego korzystania z urządzeń cyfrowych. Dzieci poznały zasady bezpiecznej pracy z komputerem oraz sposoby prawidłowych reakcji w momencie zetknięcia się z cyberprzemocą.

Podsumowaniem tygodniowej pracy były plakaty i gazetka ścienna pod tytułem „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu”.

Tekst: A.Zambrzycka

Fot.: nauczyciele świetlicy

GALERIA ZDJĘĆ – LUTY 2018

…………………………………………………….

Styczeń 2018

– Witamy Nowy Rok – Bez złości mamy więcej radości – Bezpieczne ferie u babci i dziadka –

W Nowym Roku na naszych świetlików czekały prezenty. Gigantyczne klocki, gry edukacyjne, puzzle, piłki, lalki to niespodzianki, które uatrakcyjniają czas pobytu dzieci w świetlicy.

Oprócz zabaw styczeń był miesiącem, w którym poznaliśmy karnawałowe obyczaje na świecie i wykonaliśmy prace plastyczne tj. konfetti. Drugi tydzień miesiąca to czas radości i zachowań bez złości. Uczyliśmy się mówić o emocjach tak, by nie sprawić przykrości innym, ale wyrazić przy tym swoje uczucia. Pamiętaliśmy także o naszych kochanych babciach i dziadkach. Wykonaliśmy dla nich laurki z życzeniami, by podziękować za ich miłość i pomoc w wychowaniu. W ramach programu edukacyjnego „Mleko i owoce w szkole” przygotowaliśmy świeżo wyciskane soki z jabłek. Były pyszne! Pod koniec miesiąca przypomnieliśmy zasady bezpiecznego odpoczynku podczas ferii zimowych. Zniecierpliwieni doczekaliśmy ostatniego dzwonka w I semestrze r.sz. 2017/2018 i przywitaliśmy ferie.

Tekst: K. Rogińska

Fot.: nauczyciele świetlicy

GALERIA ZDJĘĆ – STYCZEŃ 2018

…………………………………………………….

– Dbamy o zdrowie z firmą „UZIMEX” –

W styczniu 2018r. w świetlicy szkolnej odbyły się spotkania edukacyjne z przedstawicielem firmy UZIMEX. Uczestniczyli w nich uczniowie klas I-V biorący udział w programach „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”, które od października były realizowane w naszej placówce. Celem programów było promowanie wśród wychowanków zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych oraz różnorodne działania edukacyjne realizowane w szkole.

Dzięki naszemu prelegentowi, uczniowie poszerzyli swoją dotychczasową wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania. Po wysłuchaniu wykładu, przyszedł czas na wykorzystanie wiedzy w praktyce. Z niewielką pomocą gościa uczniowie przygotowali smaczny i zdrowy sok, który później wypili. Spotkanie zakończył quiz z nagrodami. Pan Stanisław jako edukator spisał się na 5-kę. Nie tylko „sucha wiedza”, ale przede wszystkim zajęcia praktyczne potwierdziły wiedzę dzieci podczas konkursów.

„Nauka ze smakiem” – tak można określić wspomniane spotkanie.

Z tym stwierdzeniem za pewne zgodzą się wszyscy uczestnicy.

Tekst: M. Baczewska

     Fot: K. Rogińska

…………………………………………………….

Grudzień 2017

– Grudniowe tradycje: Mikołajki – Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę – Magia świąt Bożego Narodzenia –

Grudzień był czasem nie tylko magicznym, ale też bardzo aktywnym dla naszych podopiecznych. W pierwszym tygodniu świetliki przybliżyły sobie tradycje związane ze świętami: robienie i wysyłanie kartek świątecznych oraz przygotowywanie dekoracji. Piekliśmy także pyszne pierniczki czekoladowe, a także stworzyliśmy pejzaż zimowy. Wykonaliśmy również skarpetę dla Św. Mikołaja, który odwiedził nas 6 grudnia i jak to w mikołajki bywa , „przymknął oko” na przewinienia. Każdy świetlik dostał mały, słodki upominek.

Drugi tydzień pomógł nam otworzyć serca na pomoc potrzebującym, nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. Pomagając tym pierwszym, połączyliśmy swe siły ze Szkolnym Kołem Caritas. Uzbieraliśmy pieniądze dzięki przygotowaniu i sprzedaży gofrów. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, więc kontynuowaliśmy ją, w kolejnym tygodniu. Czasami dobre chęci nie wystarczą i zamiast pomóc można zaszkodzić. Dlatego też, pomaganie zwierzętom, zaczęliśmy od teorii. Świetliki nauczyły się odróżnić m.in. gila od sikorki. Nie tylko poznały nazwy, ale doskonaliły też umiejętność opisu zwierząt. Poza tym, dowiedziały się, czym można dokarmiać różne gatunki ptaków. Wiedzą już, że sikorka z przyjemnością zje słoninkę, a jemiołuszka jagody jarzębiny czy jemioły. W tym tygodniu tworzyliśmy prace plastyczne wykorzystując pestki słonecznika, kaszę, łupinki i inne produkty. Stworzyliśmy również karmniki dla ptaków.

Ostatni tydzień, to już prawdziwa magia świąt. Omawialiśmy nie tylko zwyczaje, ale też genezę świąt Bożego Narodzenia. Odwiedziliśmy bibliotekę szkolną, aby wzbogacić naszą wiedzę o te mniej znane tradycje bożonarodzeniowe. Doskonaliliśmy także umiejętność składania życzeń. Słuchaliśmy, śpiewaliśmy oraz uczyliśmy się tekstów mniej znanych kolęd. Dzięki temu wprowadziliśmy prawdziwy, świąteczny nastrój w naszej świetlicy. Na koniec tygodnia sprawdzaliśmy także swoją pamięć słuchową biorąc udział w quizie: „Jaka to kolęda ?” oraz podzieliliśmy się opłatkiem.

Wigilijnym zwyczajem jest dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca tak więc, żeby tradycji stało się zadość, my też mieliśmy miłych i niespodziewanych gości. Odwiedziły nas Panie z Muzeum Północno-Mazowieckiego: Magdalena Mucha i Czesława Kaczyńska, które nauczyły nas robić kwiatki z bibuły. Natomiast Pan Marcin Bienias przekazał nam tajniki przygotowywania lalek teatralnych.

W grudniu, staraliśmy się również znaleźć odpowiedzieć na pytanie: co jest najważniejsze podczas świąt? Odpowiedzi dzieci były naprawdę nieprzewidywalne, ale wszystkie zgodnie stwierdziły, że to możliwość „prawdziwego bycia z najbliższymi”. I tego wspólnego „bycia” w gronie rodziny, Kochani Wam życzymy…

Tekst: M. Baczewska

Fot.: nauczyciele świetlicy

GALERIA ZDJĘĆ – GRUDZIEŃ 2017

…………………………………………………….

“Mały naukowiec”

EKSPERYMENTY – MASY PLASTYCZNE

„Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Konfucjusz

Czy nauka przez zabawę jest praktykowana w szkole? Podczas lekcji niekoniecznie, ale świetlica to idealna przestrzeń do jej odkrywania oraz eksperymentowania.

Dzieci przekonały się, że produkty spożywcze wykorzystujemy nie tylko podczas gotowania czy pieczenia, ale również do rozwijania kreatywności. Mogły zobaczyć co powstanie, gdy zmieszamy kolejne produkty i sprawdzić ich właściwości. Uczyły się też, czym jest „proporcja”, a także czy jest ona konieczna w eksperymentach ? Czy składniki i ich ilości są odpowiednie do uzyskania zamierzonego efektu ? Czy czas ma znaczenie podczas wykonywania doświadczeń? Rezultatem aktywnego testowania były własnoręcznie stworzone masy plastyczne. Powstały one przy pomocy nauczycieli świetlicy pań: Magdaleny Baczewskiej oraz Anny Zambrzyckiej. Najpierw tworzyliśmy masę porcelanową, a następnie masę solną. Podopieczni dowiedzieli się jakich składników użyć, gdzie możemy je znaleźć oraz w jakiej proporcji i kolejności trzeba je dodawać, aby uzyskać określony efekt. Masy okazały się nie tylko wspaniałym eksperymentem, ale także terapią sensoryczno – dotykową ręki, gdyż rozwijaliśmy sprawność motoryki małej (dłonie, palce) oraz ćwiczyliśmy koncentrację, integrując przy tym społeczność świetlicową.

„Kiedy będą następne ???” – spytały dzieci

„Niedługo” – odpowiedziały z uśmiechem panie.

Chęć poznania u dzieci jest silniejsza niż my dorośli często sądzimy. Wobec takich argumentów to nie koniec doświadczeń. Kolejne…już wkrótce.

Tekst: M. Baczewska

Fot: M. Baczewska, A. Zambrzycka

GALERIA ZDJĘĆ – MAŁY NAUKOWIEC

…………………………………………………….

Kurpiowskie kwiatki Pani Czesi w naszej świetlicy

…………………………………………………….

– Ogólnopolska akcja „Wymiana pocztówkowa” –

„…Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone

Piszą, że kochają, nie śpią lub całują cię

Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce

Listy szare, białe, kolorowe

Kapelusz przed poczta zdejm”

Fragment piosenki „Medytacje wiejskiego listonosza” w wykonaniu zespołu Skaldowie oraz trwająca w całej Polsce międzyszkolna wymiana pocztówek i kartek świątecznych okazała się wspaniałą inspiracją dla podopiecznych naszej świetlicy. Celem przedsięwzięcia było „odkurzenie” tradycji wysyłania kart pocztowych oraz wysyłania życzeń świątecznych.

Uczniowie wraz z rodzicami chętnie przyłączyli się do akcji przynosząc pocztówki z wizerunkiem naszego miasta. Wszyscy podopieczni zbierali, a później przygotowywali kartki bożonarodzeniowe. W ramach akcji pisaliśmy, adresowaliśmy i tworzyliśmy kartki. W grudniu, zostały one wysłane do wybranych miast i miejscowości. Obdarowani uczniowie odwzajemnili się tym samym. My również otrzymaliśmy karty pocztowe z różnych stron Polski. Wszystkie zasługują na medal, bo są niepowtarzalne. Akcja sprawiła, że uczniowie postanowili stworzyć i uruchomić pocztę szkolną. Działała ona miesiąc i odrobinę rozpowszechniła trochę już zapomnianą tradycję pisania listów. Efekty naszej pracy można zobaczyć na zdjęciach.

Tekst i fot.: M. Baczewska

…………………………………………………….

Listopad 2017

 – Święto Niepodległości – Wzmacnianie poczucia własnej wartości – Życzliwi na co dzień – Przyjaciel potrzebny od zaraz –  Andrzejki i Katarzynki

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie wspominamy naszych bliskich. Zaczyna się Uroczystością Wszystkich Świętych, często nazywaną Świętem Zmarłych. Później nadchodzi dzień rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Również w świetlicy dzieci mogły przypomnieć sobie, ile zawdzięczamy naszym przodkom. Rozmawialiśmy na temat historii naszej Ojczyzny oraz symboli narodowych. Stworzyliśmy biało-czerwone kotyliony oraz gazetki ścienne.

Następne tygodnie to już teraźniejszość. Uświadomienie na czym polega godność każdego człowieka i wzmacnianie poczucia własnej wartości. Dzięki pogadankom oraz ćwiczeniom poznawaliśmy swoje mocne i słabe strony, a także uczyliśmy się pozytywnego myślenia o sobie. Powstały m.in. piękne autoportrety.

Uczeń, który zna swoją wartość jest życzliwy i nie dokucza innym. Szanuje ludzi, a przede wszystkim chorych, starszych i niepełnosprawnych. Jest również empatyczny, radzi sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Potrafi przeprosić i przyznać się do błędów, a to są cechy dobrego przyjaciela.

Ostatni tydzień to Andrzejki i Katarzynki, czyli przyszłość z przymrużeniem oka. Przypomnieliśmy sobie obrzędy związane z wieczorami andrzejkowymi oraz tradycyjne wróżby. Każde dziecko otrzymało wróżbę w kuli z masy solnej, którą później mogło uformować według własnego uznania.

Tekst: A. Zambrzycka

Fot.: nauczyciele świetlicy

 GALERIA ZDJĘĆ – LISTOPAD 2017

…………………………………………………….

Październik 2017

– Rożne aspekty roli nauczyciela (Dzień Edukacji Narodowej) – Jedzmy zdrowo kolorowo – W krainie bajek i baśni – Pamiętamy o tych którzy odeszli

Październik – czas bardzo aktywny dla naszych świetlików. Nasi uczniowie obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. Na zajęciach poznali historię powstania Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci  opowiadały o swoich wychowawcach, nauczycielach i innych pracownikach szkoły. Zgodnie przyznali, że jest to święto wszystkich pracowników naszej palcówki i musimy szanować siebie na wzajem. Wyrazem ogromnej sympatii dzieci do nauczycieli były plakaty z ich  portretami i miłymi opisami.

Kolejny tydzień poszerzył wiedzę dzieci dotyczącą zdrowego odżywiania. Pomogła nam w tym Pani pielęgniarka, która przybliżyła wszystkim podopiecznym świetlicy zasady doboru produktów, reguły przygotowywania i spożywania zdrowych i smacznych posiłków. Efektem wizyty Pani pielęgniarki były samodzielnie przygotowywane jadłospisy przez uczestników spotkania. Liczne ćwiczenia poszerzyły też zakres słownictwa w sposobie opisu żywności. Wiemy już jak opisać smak, zapach i wygląd konkretnych owoców czy warzyw.

W krainie bajek i baśni-tak minął nam ostatni tydzień miesiąca. Czytaliśmy bajki, na zajęciach plastycznych tworzyliśmy ulubione bajkowe pojazdy czy postacie. Odwiedziliśmy także bibliotekę szkolną. Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty poznawaliśmy m.in. organizację szkolnej biblioteki oraz mniej znane historie z krainy bajek i baśni. Na zajęciach plastyczno-technicznych stworzyliśmy ulubione bajkowe pojazdy i postacie. Nie zabrakło nam również czasu na integrację  i szalone zabawy na świeżym powietrzu.

Miesiąc październik żegnaliśmy wspomnieniami o naszych bliskich. Poznaliśmy też zwyczaje i obrzędy ludowe, które w przeszłości związane były z Dniem 1 i 2 listopada. Dzieci stworzyły także prace plastyczne związane z obchodami dni: Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych. Wspólnie studiowaliśmy także wiedzę na temat obchodów wspomnianych świąt także w innych miastach, krajach (Meksyk, USA, Włochy). Meksykańska forma obchodzenie tych dni zainspirowała naszych podopiecznych do stworzenia masek.

Tekst: K. Rogińska, M. Baczewska

Fot.: nauczyciele świetlicy

GALERIA ZDJĘĆ – PAŹDZIERNIK 2017

…………………………………………………….

“Mały naukowiec”

EKSPERYMENTY – TO LUBIMY

Chemia i fizyka to nauki kojarzące się z niezrozumiałymi wzorami i regułkami. Wychowankowie naszej świetlicy poznali, iż największe laboratorium chemiczne na świecie to… kuchnia, a każdy z nas może wykonywać ciekawe eksperymenty w domu.

 Tornado kolorów w mleku, barwne wulkany, magiczne balony, antystresowe piłeczki to doświadczenia które wykonali uczniowie wykorzystując proste składniki spożywcze. Do królestwa magicznej chemii wprowadziła wychowanków pani Wanda Wojdyła – nauczycielka biologii i chemii oraz pani Katarzyna Rogińska – nauczycielka chemii. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem, ciekawością i radością wykonywały eksperymenty oraz poznawały właściwości wybranych substancji otaczającego nas świata. Dzieci już wiedzą dlaczego mydło myje, świeczka pali się na powietrzu i jak zobaczyć ciśnienie. Poznali niezwykłe właściwości dwutlenku węgla, dzięki którym stworzyli kolorowe wulkany i samo pompujące się balony.

„Czy chcecie więcej eksperymentów?” – spytała pani

„Taaaaak!!!! – z zachwytem odpowiedziały dzieci.

Zatem to nie koniec doświadczeń! Następne będą wkrótce.

Tekst: K. Rogińska

Fot.: M. Baczewska

GALERIA ZDJĘĆ – MAŁY NAUKOWIEC

…………………………………………………….

Baner: J.Sokołowski

Baner: J.Sokołowski

…………………………………………………….

Wrzesień 2017

– Kodeks pieszego czyli bezpiecznie w drodze do szkoły – Organizacja świetlicy – Współodpowiedzialność – Klimat jesieni

Wrzesień – miesiąc zmian w życiu młodego człowieka. W tym miesiącu szczególnie dla dotychczasowych „świetlików”  okazał się momentem przełomowym. Wracając po przerwie wakacyjnej okazało się, że nie ma pań, znanych z wcześniejszych lat, więc uczniowie i nauczyciele musieli poznać się nawzajem. Czas ten był okresem integracji, zabaw, zdobywania praktycznych wiadomości dotyczących m.in.: bezpieczeństwa na drodze czy negocjacji w sprawie norm i zasad wspólnie podjętych przez podopiecznych szkolnej świetlicy.

W tym miesiącu kształtowaliśmy także poczucie współodpowiedzialności za miejsce w którym wszyscy spędzamy wiele godzin. Ćwicząc pracę w grupie nie tylko integrowaliśmy się, ale także poznawaliśmy swoje mocne strony. Jesień poznawaliśmy także z pomocą zmysłów takich jak: słuch, węch czy smak. Towarzyszyły także nam w tym miesiącu wiersze Jana Brzechwy czy utwory muzyki klasycznej. Utwory Vivaldiego, Bacha okazały się nieodzowne w przybliżeniu świetlikom jesiennego klimatu. Pomagały nam w tym także spacery. Poszukiwaliśmy darów jesieni, które ukryła natura na terenie naszego boiska szkolnego.

Serdeczne, lecz także ciekawskie spojrzenia towarzyszyły nam w tym miesiącu bardzo często. Niestety  jak zapewne się domyślacie, wszystkich chwil sfotografować się nie da, lecz to co udało nam się uwiecznić, możecie obejrzeć na dołączonych zdjęciach…

Tekst: M. Baczewska

Fot.: nauczyciele świetlicy

GALERIA ZDJĘĆ – WRZESIEŃ 2017