ŚWIĘTO PATRONA SP2 W ŁOMŻY

14 grudnia nasza szkoła uczciła pamięć patrona – poety Władysława Broniewskiego, w przededniu 120 rocznicy urodzin.

O godzinie 16.00 rozpoczęła się uroczystość z udziałem zaproszonych gości – p. Wawrzyńca Kłosińskiego wiceprezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, p. Danuty Gradowskiej z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, p. Iwony Łada – przewodniczącej Rady Rodziców SP2 oraz członków zarządu Rady Rodziców p. Bogumiły Jankowskiej i p. Karola Gawkowskiego.

Spotkanie otworzyła pani dyrektor Jolanta Kowalewska. Powitała licznie zgromadzoną publiczność. Przedstawiła historię Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży od jej powstania w 1946r. aż po dzień dzisiejszy. Zapoznała także gości z osiągnięciami uczniów naszej szkoły.

Następnie głos zabrali nasi mili goście. Podziękowali za zaproszenie na uroczystość i przekazali wyrazy uznania organizatorom spotkania.

Kolejnym punktem wieczoru było wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursów zorganizowanych z tej okazji. Podsumowano Powiatowy Konkurs Literacki „Tu moje serce” przygotowany przez p. Annę Sobieszuk oraz II Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Piękna nasza Polska cała – jednak najpiękniejsza ma ojczyzna mała” zorganizowany przez p. Jadwigę Sosnowską, p. Bożenę Danowską i p. Jacka Sokołowskiego. Organizatorzy przekazali także podziękowania opiekunom uczestników i sponsorom, dzięki którym nagrodzeni otrzymali atrakcyjne upominki. Nagrody ufundowali: Rada Rodziców SP2, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, JC PODRÓŻE Jolanta Cwalina, Wydawnictwo MAC, kino Millenium oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.

Na zakończenie uroczystości uczniowie SP2 pod opieką p. Ewy Czarnowskiej i p. Justyny Czerwonko przedstawili sylwetkę i twórczość patrona – Władysława Broniewskiego.

Miłym akcentem kończącym spotkanie była wizyta w okolicznościowej kawiarence.

Kończąc spotkanie pani dyrektor podziękowała wszystkim naszym gościom a laureatom konkursów życzyła dalszych sukcesów.

……………………………………………

Wawrzyniec Kłosiński wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej o naszej uroczystości:

Byłem dzisiaj w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży. Zaproszenie brzmiało: „na Święto Patrona Szkoły oraz rozstrzygnięcie konkursów literackiego i fotograficznego pod wspólnym hasłem: „Mnie ta ziemia od innych droższa”, co – oczywiście – jest cytatem z jednego z utworów poety. Okazja szczególna, bo 17 grudnia Broniewski – gdyby żył – obchodziłby 120 urodziny. No więc dzieci pięknie przygotowane, Sztandar szkoły, goście, rada rodziców, rodzice… Zawsze – a zwłaszcza w ostatnich kilku latach – podziwiałem „Dwójkę” za jej „lgnięcie” do tradycji, do patriotycznego wychowania, do wielu inicjatyw, służących promocji Małej Ojczyzny. Nie inaczej było również dzisiaj. Fajnie, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej może pożytecznie współpracować także z tą szkołą. Gratulujemy wszystkim dzisiejszym młodym pisarzom i fotografikom, inicjatorom konkursów i Pani Dyrektor wspaniałej kadry i zdolnych uczniów! Ale najfajniejsze było wsłuchanie się po latach w dobrze znajome rymy poety z Płocka. Między innymi takie:

“Trzeba pieśnią bić aż do śmierci,

trzeba głuszyć w ciemnościach syk węży.

Jest gdzieś życie piękniejsze od nędzy.

I jest miłość. I ona zwycięży”.

Nie fajne????

Fot. J.Sokołowski