Tradycja to nasze dziedzictwo. Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan!!!

Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również  dzieci.

Wiąże się z nimi wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Dlatego też, w oczekiwaniu na zbliżające się Święta uczniowie klasy Ib Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży już w listopadzie rozpoczęli gorączkowe przygotowania do tego ważnego wydarzenia.

18 grudnia swoje aktorskie poczynania zaprezentowali swoim bliskim oraz Dyrekcji szkoły. W świątecznym nastroju, jaki zapanował w pięknie udekorowanej sali, zaproszeni goście obejrzeli Jasełka „Pójdźmy wszyscy do Jezusa”. Na scenie obowiązkowo pojawili się pasterze oraz Trzej Królowie, którzy oddali hołd małemu Dzieciątku. Nie mogło również zabraknąć Maryi, Józefa i aniołów.

Jak przystało na dzielnych pierwszoklasistów mali aktorzy doskonale odegrali wybrane przez siebie role, a zgromadzeni widzowie z dumą oglądali swoje pociechy.

Dorośli również sprawili miłą niespodziankę. Kilkoro z nich, w tajemnicy przed dziećmi, przygotowało przedstawienie „Po kolędzie”. Niespodzianka doskonale się udała. Zaskoczeni pierwszoklasiści, pozostali rodzice i zaproszeni goście, z wielką uwagą obejrzeli scenkę ukazującą tradycyjne kolędowanie z kozą i gwiazdą.

Po przedstawieniu starsi widzowie wspominali, jak wiele lat temu ich domy odwiedzali tacy właśnie kolędnicy, a dla dzieci była to doskonała okazja poznania dawnych tradycji związanych z nadchodzącymi świętami.

Po występie, pani dyrektor Jolanta Kowalewska pogratulowała aktorom świetnych przedstawień, dzieci obdarowała słodyczami i złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole.
Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść,
Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia.
To noc wyjątkowa… Jedyna… Niepowtarzalna…
Noc Bożego Narodzenia.
Kochani, niech wraz z nadchodzącymi Świętami,
zawita w Waszych sercach miłość, pokój, pomyślność i nadzieja.
A Nowy Rok będzie pełen cudownych chwil.
Niech całą Ziemię rozśpiewa kolęda,
Każdy dom i każdego z nas.
Niechaj piękne, Bożonarodzeniowe Święta,
Niosą Wszystkim betlejemski blask.

Dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom, rodzicom i uczniom oraz przyjaciołom szkoły składamy życzenia wyjątkowych, ciepłych, dostatnich i spokojnych świątecznych dni przeżywanych w gronie najbliższych!

J.Sosnowska

J.Sokołowski