Uczymy pamiętać: Katyń – ocalić od zapomnienia

Uroczysty apel został poświęcony pamięci wydarzeń w Katyniu w 1940 r. Montaż poetycko-słowny przybliżył szkolnej społeczności historię mordu dokonanego przez sowieckie wojska na polskich oficerach. Jednocześnie wspomnieliśmy  katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem, do której doszło 7 lat temu. Był to tragiczny dzień w historii naszego kraju. W katastrofie zginęło  96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie. Wiosną 2012 roku przed budynkiem naszej szkoły umieszczono pamiątkową tablicę oraz posadzono 2 dęby pamięci, jeden poświęcony ofiarom Katynia z 1940 r., w tym aspirantowi policji łomżyńskiej Stanisławowi Jabłońskiemu zamordowanemu w Twerze. Drugi dąb, to symbol ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010r.

Ten szczególny dzień uczciliśmy niecodzienną lekcją historii. Przy znajdującym się na terenie szkoły kamieniu z pamiątkowymi tablicami delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz, którego światło tliło się jeszcze w ciągu ciepłego, kwietniowego wieczoru.

W naszej szkole… Uczymy pamiętać…