„Uczymy Pamiętać” w SP2 w Łomży

„Naród bez pamięci nie ma prawa do przyszłości

ani do bytu teraźniejszego”

Józef Piłsudski

Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży na wiosnę 2010 r. przystąpiła do ogólnopolskiego programu Stowarzyszenia Parafiada „Katyń – ocalić od zapomnienia”. To projekt, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. W programie uczestniczą tysiące instytucji z Polski i spoza jej granic, w tym jest również Łomżyńska „Dwójka”.

27 kwietnia 2018 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży obchodziła już ósmą rocznicę posadzenia Dębów Pamięci ofiarowanych w hołdzie aspirantowi policji Stanisławowi Jabłońskiemu z Łomży zamordowanemu w Twerze w 1940 roku oraz członkom polskiej delegacji rządowej z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Dąb Pamięci ku czci Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem szkoła posadziła z własnej inicjatywy, gdyż to tragiczne wydarzenie miało miejsce tuż przed planowaną uroczystością posadzenia Dębu aspirantowi Jabłońskiemu w Łomży. Obchody rocznicowe na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych, a duża ilość różnorodnych działań towarzyszących obchodom przeobraziła się w projekt o nazwie „Uczymy Pamiętać”.

27 kwietnia mury szkoły zaszczycili goście: wiceminister MSWiA, poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Posłowie na Sejm RP Bernadeta Krynicka oraz Lech Antoni Kołakowski, z-ca Prezydenta Miasta Łomża Agnieszka Muzyk, prof. Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku, o. Mirosław Ferenc, ks dr Radosław Kubeł – koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja, Prezes Zarządu ŁSM Wojciech Michalak, Dzielnicowy sztabowy KP w Łomży – Zbigniew Pawłowski, Dyrektor ODN w Łomży – Bernard Kossakowski, Dyrektor ŁCRE w Łomży – Maciej Listowski, byli dyrektorzy SP2 Stanisław Ogrodnik i Barbara Chojnowska, przedstawiciele Rady Rodziców oraz dyrektorzy sąsiadujących z SP2 szkół. Salę wypełnili także laureaci konkursu fotograficznego i ich opiekunowie, a także nauczyciele i uczniowie SP2.

Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Jolanta Kowalewska. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że „pamięć o tych wydarzeniach powinna być żywa w kolejnych pokoleniach Polaków, a każdy młody człowiek musi pamiętać o bolesnej historii Polski widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka”. W dalszej części uroczystości wicedyrektor szkoły Bożena Danowska przybliżyła historię powstawania projektu „Uczymy Pamiętać”. W swoich wystąpieniach parlamentarzyści, wiceprezydent Agnieszka Muzyk oraz prof. Krzysztof Sychowicz nawiązywali do tragicznych wydarzeń katyńskich i smoleńskich. Podkreślali rolę szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych u młodzieży. Uczestnicy uroczystości wysłuchali montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez nauczycielki szkoły Annę Sobieszuk, Justynę Czerwonko i Bożenę Danowską pt. „Ostatni list”. Uczniowie biorący w nim udział przybliżyli zebranym fakty z kart historii katyńskiej, recytowali wiersze, czytali listy polskich oficerów wysyłane z Katynia, Miednoje, Charkowa. W oprawie muzycznej znalazła się między innymi „Modlitwa o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarkiego, którą wykonała Ada Mucha oraz piosenka „Świecie nasz” Marka Grechuty, którą zaśpiewały wraz z chórem Ada Mucha i Nikola Choroszyńska. Słowa wypowiadane przez uczniów ukazały ogrom ofiary, jaką dla ojczyzny złożyli polscy oficerowie zamordowani na „nieludzkiej ziemi”.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie V Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Miejsca Pamięci, Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego – Bohaterowie Naszej Ziemi (organizatorzy konkursu: Bożena Danowska, Jadwiga Sosnowska oraz Jacek Sokołowski – nauczyciele SP2).

Ideę konkursu przedstawiła wicedyrektor Bożena Danowska. Następnie pani Jadwiga Sosnowska odczytała nazwiska laureatów konkursu, tych którzy mierząc się z jego tematem udowodnili, że są pełni pasji fotografowania i odnajdowania piękna w powadze miejsc pamięci oraz, że mają otwartą i wiecznie poszukującą wyobraźnię. Licznym zwycięzcom wręczono nagrody, a ich opiekunom i hojnym fundatorom nagród specjalne podziękowania wręczyła dyrektor szkoły pani Jolanta Kowalewska. W bieżącym roku Patronat Honorowy nad konkursem objęli oraz ufundowali nagrody: Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz IPN w Białymstoku. Nagrody ufundowali również: Posłowie na Sejm RP Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, TPZŁ, Firma UZIMEX, Tomasz Dmuchowski – Firma INCRED, Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Świat Zabaw – Marta Sawicka, Rada Rodziców SP2, Kantor – lombard – Zbigniew Łada, właściciele Kina Millenium Karol Charubin i Radosław Charubin.

Społeczność szkolna jest dumna z podejmowanych działań oraz z faktu rozwijającej się współpracy ze środowiskiem lokalnym w zakresie szerzenia idei patriotyzmu.

JS@JS@BD

Fot. J.Sokołowski