LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

„Laboratoria Przyszłości” to program skierowany do szkół podstawowych. Jest on inicjatywą edukacyjną Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Wsparcie finansowe jest przeznaczone na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Program jest finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży otrzymała w ramach programu wsparcie finansowe na całość zadania w kwocie 78.300 zł.

Szkoła zakupiła w ramach programu wyposażenie podstawowe (obowiązkowe: drukarka 3D wraz z akcesoriami, laptop do drukarki 3D mikrokontroler, stacja lutownicza, gimbal, aparat fotograficzny, oświetlenie do realizacji nagrań, mikroporyt, …) oraz dodatkowe, wybierane zgodnie z potrzebami szkoły, tj. długopisy 3D, zestaw filamentów do długopisów 3D, oprogramowanie Corel Pinnacle Studio, oprogramowanie Adobe Premiere Elements, tło fotograficzne zielone, tło fotograficzne białe, Sony V43D (MHCV43D) – zestaw audio o dużej mocy, głośniki stereo Logitech Z130, InO-Bot, Magformers Smart, Klocki konstrukcyjne – kości z kołami, Klocki Clicformers, Klocki Gigo – Mały mechanik, Klocki Gigo – Mały inżynier, Lego Spike Prime Robot Edukacyjny, Lego Spike Prime rozszerzenie Robot Edukacyjny, Lego Spike Essential Robot Edukacyjny kl. I – III, meble, tablice tekstylne, tablica suchościeralna magnetyczna, … .

Wyposażenie zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” będzie regularnie wykorzystywane na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych oraz zajęciach dodatkowych (koła zainteresowań).

Nasi uczniowie będą programować, projektować, konstruować, fotografować a przede wszystkim rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

ROK SZKOLNY 2022/2023

WRZESIEŃ 2022

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – podsumowanie wrześniowych działań.

Pomoce pozyskane dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” wykorzystywane były na zajęciach koła informatycznego, zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia oraz na zajęciach koła fotograficznego.  

Nasi uczniowie przez zabawę, działania praktyczne oraz eksperymentowanie zdobywali praktyczne umiejętności niezbędne w wykształceniu kompetencji potrzebnych w przyszłości. Uczyli się samodzielnego i krytycznego myślenia, pracy zespołowej, rozwijali umiejętności manualne i techniczne.

A co przyniesie październik???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

PAŹDZIERNIK 2022

Zajęcia z EMPIRIUSZEM

Z EMPIRIUSZEM jest zabawa!!!

Z EMPIRIUSZEM chemia coollll!!!

Każdy uczy się na fullll!!!

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii VR, Wirtualne Laboratorium Empirusz, pozyskane dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”, jest doskonałym, cyfrowym, odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów.

Lekcje chemii z wykorzystaniem Wirtualnego Laboratorium Empiriusz pozwalają na przeprowadzenie doświadczeń chemicznych zalecanych do realizacji w podstawie programowej.

Chemia nowy wymiar ma bo EMPIRIUSZ  z nami „gra”!!!

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

Z PROGRAMOWANIEM I ROBOTAMI ZA PAN BRAT

W październiku uczniowie klasy 3a uczęszczający na zajęcia KOŁA INFORMATYCZNEGO stawiali pierwsze kroki na ścieżce nauki programowania w edukacyjnym języku obiektowym Scratch.

Zapoznali się z zestawem Lego Education SPIKE oraz Ino-Botem. Przyswajali tajniki kodowania by podejmować coraz bardziej skomplikowane działania związane z programowaniem i sterowaniem robotami.

Zestaw Lego Education SPIKE oraz Ino-Bot zakupiono dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI!

A co przyniesie listopad???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

LISTOPAD 2022

NAUCZYCIELE SIĘ SZKOLĄ

Pod czujnym okiem koleżanek z Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży nasi nauczyciele (08.11.2022) aktywnie szkolili się w celu skutecznego wykorzystania sprzętu otrzymanego przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Ale było gorąco!!!

Długopisy 3D się grzały a robot Photon hulał!!!

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

Fot. J. Sokołowski

BAWIMY SIĘ FOTOGRAFIĄ I NIE TYLKO

Uczniowie z klasy 4, 5 oraz 6 uczęszczający na zajęcia Koła Fotograficznego „bawili” się fotografią ale i EMPIRIUSZ nie odpoczywał na zajęciach chemii w klasach 7 i 8.

Sprzęt fotograficzny oraz EMPIRIUSZA zakupiono dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI!

A co przyniesie grudzień???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

GRUDZIEŃ 2022

GRUDNIOWE LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI,

CZYLI W PRACOWNI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Stare legendy i podania mówią o tym, że pracownia Świętego Mikołaja mieści się na biegunie północnym, pracują w niej Elfy, a Mikołaj w swoim zaprzęgu posiada renifera z czerwonym nosem błyszczącym, jak dojrzała wisienka na lukrowanym torcie.

Są też takie opowieści, w których autorzy zgodnie twierdzą, że Mikołaj mieszka w Laponii.

A my odkryliśmy sekret pracowni Świętego Mikołaja.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami…

Nie, nie, nie… To zbyt daleko!

To miejsce zna każdy.

Otóż okazało się, że to nasze LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI zamienia się w pracownię Świętego Mikołaja. Pracownię w której produkuje się najwspanialsze prezenty dla wszystkich dzieci…

Wyposażenie pracowni Świętego Mikołaja zakupiono dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI!

W grudniu, w ramach zajęć lekcyjnych oraz kół zainteresowań z wyposażenia krainy bajecznych, niezapomnianych wrażeń skorzystali uczniowie klasy Ia, IIIa, IVb, Vb, VIa, VIIa oraz VIIIa i VIIIb.

Sami zobaczcie!!!

A co przyniesie styczeń???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

STYCZEŃ 2023

Tradycja to nasze dziedzictwo.

Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan!!!

Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dzieci, ale również  dorośli.

Wiąże się z nimi wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych jasełkami. Dlatego też, w oczekiwaniu na zbliżające się święta uczniowie klasy IIIa i VIb, pod czujnym okiem pani Małgorzaty Kneć, pani Jadwigi Sosnowskiej i pana Pavla Khaniauka,  już w listopadzie rozpoczęli gorączkowe przygotowania do tego ważnego wydarzenia. W śpiewaniu kolęd wspierali ich koledzy i koleżanki z klasy IIa, IVa i Vb. Niestety, liczne zachorowania uczniów w okresie przedświątecznym spowodowały, że swoje aktorskie poczynania zaprezentowali swoim kolegom, rodzicom i pracownikom szkoły na początku stycznia. W świątecznym nastroju, jaki zapanował w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, zaproszeni goście obejrzeli Jasełka pt.: „Pójdźmy wszyscy do Jezusa”. Na scenie obowiązkowo pojawili się pasterze oraz Trzej Królowie, którzy oddali hołd małemu Dzieciątku. Nie mogło również zabraknąć Maryi, Józefa i aniołów. Napięcie podczas przedstawienia rosło, gdy na scenie pojawiali się diabełki i król Herod.

Młodzi aktorzy doskonale odegrali wybrane przez siebie role, a zgromadzeni widzowie z uwagą oglądali i oklaskiwali ich występy.

Dorośli również sprawili miłą niespodziankę. Nauczyciele i pracownicy szkoły zaprezentowali przedstawienie „Po kolędzie”. Niespodzianka doskonale się udała. Zaskoczeni widzowie z wielką uwagą obejrzeli scenkę ukazującą tradycyjne kolędowanie z kozą, gwiazdą i bocianem.

Dla młodych widzów była to doskonała okazja poznania dawnych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Po występie, pani dyrektor Jolanta Kowalewska pogratulowała aktorom świetnych przedstawień i złożyła wszystkim noworoczne życzenia.

 „….Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan,
żeby wam się rodziła kapusta i rzepa.
Żyto jak koryto, pszenica jak rękawica,
owiesek jak pański piesek.
Na szczęście na zdrowie, na to Boże Narodzenie,
żeby wam się kopiło, darzyło, wodziło w oborze.
Co daj Panie Boże!…”

Wszystkim Mieszkańcom Łomży i Ziemi Łomżyńskiej oraz Czytelnikom naszej szkolnej strony składamy życzenia wyjątkowego, dostatniego i pełnego cudownych chwil Nowego Roku.  Niech w Waszych sercach zawita miłość, pokój, pomyślność i nadzieja.

J. Sosnowska

J. Sokołowski

Fot. J. Sokołowski

Zdjęcia wykonano za pomocą aparatu zakupionego dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI!

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

W NOWY ROK Z LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Powitanie Nowego Roku w LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI przez  uczniów kl. Ib

„Oto on, oto on, przybył Nowy Roczek,

Ma na głowie złoty lok, w buzi trzyma smoczek

Nowy Rok, Nowy Rok, przybył nasz maluszek…”

Wielu z nas witało nadejście roku 2023 na balach sylwestrowych, a uczniowie kl. Ib powitali Nowy Rok zajęciami w szkolnym LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI. W pierwszym tygodniu stycznia mieli okazję spotkać  się  z ciekawym i bogatym wyposażeniem tej pracowni.

Tematem zajęć było przybycie wspomnianego w piosence Nowego Roczku  –  jakimś fantastycznym pojazdem zaprojektowanym przez uczniów: kołowym, latającym czy też wodnym.  Pierwszoklasiści popisali się dużą wyobraźnią, ich projekty wykonane z kolorowych klocków okazały się bardzo pomysłowe i ciekawe.

U. Suchodoła

Fot. U. Suchodoła

Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.

Grupa sześciolatków miała okazję zabawić się w konstruktorów korzystając ze wspaniałych kolców w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Mali geniusze tworzyli wymyślne karmniki dla ptaków, paśnik, robota, którym leśnik miałby dostarczasz pożywienie leśnej braci. Dziewczynki zbudowały nawet leśnika. Wraz ze starszymi kolegami ze świetlicy mieli okazję wybrać się w wirtualną wycieczkę po zimowym lesie dzięki niesamowitym goolom. Podglądały sarny, dziki i zające. Zabawa była przednia i pozwoliła na rozwój dziecięcej wyobraźni.

M. Wojewoda

Fot. M. Wojewoda

13tego w piątek!!!

13tego w piątek mówią, że to pechowy dzień,  a wychowankowie świetlicy temu zaprzeczają, bawili się dzisiaj doskonale realizując program LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Tematem przewodnim były Zwierzęta Leśne Zimą. Chłopcy ze wspaniałych klocków zbudowali zająca, lwa, sarnę, dzika czy wiewióreczkę i otoczenie leśne. Super się przy tym bawiąc bo jak wiadomo zabawa jest najlepszym nauczycielem. Po kreatywnym wykorzystaniu klocków poszli na wirtualny spacer po lesie wykorzystując okulary 3D. Zabawa była przednia, a że dzieci ze świetlicy są gościnne to zaprosiły ze sobą na spacer przedszkolaki z Grupy Sześciolatków, którym spacer bardzo się podobał.

R. Niksa

Fot. R. Niksa

Sami zobaczcie!!!

A co przyniesie luty???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

LUTY 2023

TO NASZA PRZYSZŁOŚĆ

Tak swoje pasje i powołanie odkrywają w sobie uczniowie klasy IIa. W praktycznym działaniu, przyszli inżynierowie, wynalazcy i odkrywcy tworzą, składają, budują.

Nasi chemicy z klasy VIIa, VIIIa oraz VIIIb systematycznie korzystają z pomocy EMPIRIUSZA i wirtualnego laboratorium.

To wszystko dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI!

A co przyniesie marzec???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

MARZEC 2023

W MARCU KREATYWNIE!!!

Wiosenne kwiaty, serca, diademy, korony, rakiety, gwiazdy, planety, pojazdy, …. i wszystko to co z kolorowych trójkątów, kwadratów, sześciokątów i innych klocków skonstruować można, było dziełem naszych uczniów z grupy 6-latków, klasy I b oraz podopiecznych świetlicy szkolnej.

Aktywności twórczej nie było końca i tylko czas nas ograniczał.

To wszystko dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI!

Sami zobaczcie!!!

A co przyniesie kwiecień???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

Fot. M. Wojewoda, R. Niksa, U. Suchodoła

KWIECIEŃ 2023

CO PRZYNIÓSŁ KWIECIEŃ?

Nasi uczniowie przez zabawę, eksperymentowanie oraz działania praktyczne zdobywali praktyczne umiejętności niezbędne w wykształceniu kompetencji potrzebnych w przyszłości. Uczyli się samodzielnego i krytycznego myślenia, pracy zespołowej, rozwijali umiejętności manualne i techniczne.

W kwietniu przeplatały się klocki konstrukcyjne podczas zajęć świetlicowych,  zestawy Lego Education Spike na zajęciach koła informatycznego w kl. 5b i 6a, a na lekcjach chemii w klasach 7a, 8a oraz 8b długopisy 3d oraz niezastąpiony EMPIRIUSZ.

To wszystko dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI!

Sami zobaczcie!!!

A co przyniesie maj???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

Fot. J. Sokołowski, N. Plaga, R. Niksa

MAJ 2023

CO DZIAŁO SIĘ W MAJU?

Sami zobaczcie!!!

To wszystko dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI!

A co przyniesie czerwiec???

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

@ LaboratoriaPrzyszlosci

JS@JS

Fot. N. Plaga, M. Wojewoda

CZERWIEC 2023

„Królewna Śnieżka i Krasnoludki” czyli bajkowe pożegnanie szkoły.

Zdjęcia wykonano przy użyciu sprzętu fotograficznego zakupionego dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI!
@ LaboratoriaPrzyszlosci
JS@JS
Fot. J. Sokołowski

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ 2023

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – podsumowanie wrześniowych, październikowych, listopadowych oraz grudniowych działań.

Pomoce pozyskane dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” wykorzystywane były na zajęciach świetlicy szkolnej, koła informatycznego (klasy Va oraz Vb), koła fotograficznego na które uczęszczają uczniowie z klasy VIb, VIIIa, IIa oraz w innych klasach i na różnych lekcjach.

Nasi uczniowie przez zabawę, działania praktyczne oraz eksperymentowanie zdobywali praktyczne umiejętności niezbędne w wykształceniu kompetencji potrzebnych w przyszłości. Uczyli się samodzielnego i krytycznego myślenia, pracy zespołowej, rozwijali umiejętności manualne i techniczne.

@ LaboratoriaPrzyszlosci
JS@JS