REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2022r.

„Rekolekcje, to są takie lekcje,

po których człowiek staje się lepszy”.

Po 2 letniej przerwie spowodowanej pandemią, uczniowie naszej Szkoły w dniach 21–23.03.2022r. mogli wspólnie uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych, aby duchowo przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Rekolekcje poprowadził o. Waldemar Grupka OFM. Cap. – pracujący obecnie w Krynicy Morskiej.

Każdego dnia uczniowie klas  I – VIII pod opieką wychowawców i nauczycieli przychodzili do kościoła parafialnego Ojców Kapucynów, aby o godz. 10.00 uczestniczyć w Eucharystii oraz wysłuchać nauki rekolekcyjnej. Mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Uczniowie brali czynny udział w liturgii poprzez czytanie lekcji,  modlitwy wiernych oraz niosąc w procesji dary ofiarne ołtarza.

Temat podjęty przez Ojca Rekolekcjonistę dotyczył 4 praw życia duchowego człowieka. Ojciec Waldemar w swoich konferencjach wskazywał na:

1. miłość Boga do każdego człowieka, wobec którego On sam ma wspaniały plan zbawienia;
  2. grzech jako wolny wybór człowieka, oddzielający go od Boga – tworzący przepaść;
  3. śmierć Jezusa na krzyżu jako wyraz wielkiej miłości Boga do człowieka grzesznego; Oczyszczenie i powrót do Boga dokonujący się w sakramencie pokuty, gdzie oczekuje Miłosierny Ojciec;
  4. uwierzenie i przyjęcie Jezusa Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela.

Rekolekcjonista angażował uczniów do dialogu poprzez zadawanie pytań. Nagrodą każdego dnia były różańce pochodzące z Ziemi Świętej i z Asyżu oraz dla najbardziej aktywnych uczniów krzyż z zamieszczonymi relikwiami.

W środę na zakończenie Mszy Świętej uczniowie podziękowali Ojcu Waldemarowi za przeprowadzone dla nich rekolekcje, składając również życzenia na zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Podziękowania wraz z życzeniami świątecznymi złożyły Ojcu Rekolekcjoniście oraz Ojcu Proboszczowi Andrzejowi Makowskiemu – Pani Dyrektor Jolanta Kowalewska wraz Panią Wicedyrektor Bożeną Danowską.

Ojciec Proboszcz wyraził również wdzięczność Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i katechetom za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu rekolekcji.

Odwołując się do słów 17 letniej młodej patriotki „Inki” – Danusi Siedziakówny: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba…”  życzył uczniom, by ich życie było piękne i wartościowe.

Ufamy, że dla naszej społeczności uczniowskiej przeżyte rekolekcje staną się czasem duchowej przemiany, pomocą by wzrastać w miłości do Boga i drugiego człowieka.

s. R. Wasilewska
Fot. M. Kneć