Klasa IIIa w projekcie LIBRAFRICA

MIRD czyli Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci to fundacja, której celem jest niesienie pomocy m.in. dzieciom w Afryce, tak by miały możliwość rozwoju bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy status materialny. Fundacja ta buduje biblioteki jako centra wzmacniające kształcenie dzieci, jedna powstała już w Ugandzie. Obecnie zbiera fundusze na budowę nowej w Maganzo, w Tanzanii.

MIRD przygotował warsztaty „LibraAfrica w Łomży i okolicy”, w których udział wzięły wybrane klasy z kilku szkół łomżyńskich, w tym klasa IIIa z naszej szkoły.  We wrześniu i październiku trzecioklasiści uczestniczyli w zajęciach w MBP–Oddział dla Dzieci, z panią Aleksandrą Morawską. Najpierw zapoznali się z trudną sytuacją dzieci afrykańskich pozbawionych dostępu do kultury i nauki. Na kolejnych dwóch spotkaniach w grupach 2-3 osobowych wykonali kolorowe książeczki przedstawiające życie w Polsce, opisane krótkimi hasłami w języku angielskim.

18 listopada w Hali Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie projektu w obecności uczestniczących uczniów ze wszystkich szkół, ich rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół. Byli na nim obecni także przedstawiciele klasy IIIa z rodzicami oraz wychowawczynią p. Urszulą Suchodołą. Na spotkaniu przedstawiono działania MIRD, organizację projektu LIBRAFRICA, podziękowano wszystkim osobom zaangażowanym w jego realizację, nagrodzono najlepszą pracę i szczególnie zaangażowanych uczniów. Wszyscy uczestnicy projektu,  także uczniowie IIIa, zostali  nagrodzeni certyfikatami oraz torbami uszytymi w afrykańskich materiałów.

Gratulujemy trzecioklasistom zaangażowania w pomoc dzieciom z Afryki i zachęcamy innych do udziału w różnych akcjach  charytatywnych na rzecz potrzebujących ludzi czy zwierząt.