SPRZĄTALIŚMY ŚWIAT

Nie będzie łatwo obudzić w człowieku
takiej odpowiedzialności za świat,
która dotrzyma kroku
rozwojowi cywilizacji.
Ale ci, którzy chcą,
mogą zacząć już dziś.

Vaclaw Havel

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

Młodzi ekolodzy z SP2, pod opieką nauczycieli, zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice sprzątali teren wokół szkoły oraz tzw. muszlę, ul. Rybaki, ul. Zamiejską oraz wiele innych miejsc.

Akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Worki ze śmieciami pozostawione w wyznaczonych miejscach odebrał Urząd Miasta.

Uczestnicy akcji „Sprzątania Świata” mają nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejne „Sprzątanie Świata” będzie mniej obfite w porozrzucane śmieci.

Dbajmy o środowisko, o czystość otoczenia wokół nas. Pamiętajmy, że mamy tylko jedną Ziemię a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.

SZKOLNY KOORDYNATOR AKCJI

A.Bagińska