Tradycja to nasze dziedzictwo.

Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan!!!

Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dzieci, ale również  dorośli.

Wiąże się z nimi wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych jasełkami. Dlatego też, w oczekiwaniu na zbliżające się święta uczniowie klasy IIIa i VIb, pod czujnym okiem pani Małgorzaty Kneć, pani Jadwigi Sosnowskiej i pana Pavla Khaniauka,  już w listopadzie rozpoczęli gorączkowe przygotowania do tego ważnego wydarzenia. W śpiewaniu kolęd wspierali ich koledzy i koleżanki z klasy IIa, IVa i Vb. Niestety, liczne zachorowania uczniów w okresie przedświątecznym spowodowały, że swoje aktorskie poczynania zaprezentowali swoim kolegom, rodzicom i pracownikom szkoły na początku stycznia. W świątecznym nastroju, jaki zapanował w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, zaproszeni goście obejrzeli Jasełka pt.: „Pójdźmy wszyscy do Jezusa”. Na scenie obowiązkowo pojawili się pasterze oraz Trzej Królowie, którzy oddali hołd małemu Dzieciątku. Nie mogło również zabraknąć Maryi, Józefa i aniołów. Napięcie podczas przedstawienia rosło, gdy na scenie pojawiali się diabełki i król Herod.

Młodzi aktorzy doskonale odegrali wybrane przez siebie role, a zgromadzeni widzowie z uwagą oglądali i oklaskiwali ich występy.

Dorośli również sprawili miłą niespodziankę. Nauczyciele i pracownicy szkoły zaprezentowali przedstawienie „Po kolędzie”. Niespodzianka doskonale się udała. Zaskoczeni widzowie z wielką uwagą obejrzeli scenkę ukazującą tradycyjne kolędowanie z kozą, gwiazdą i bocianem.

Dla młodych widzów była to doskonała okazja poznania dawnych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Po występie, pani dyrektor Jolanta Kowalewska pogratulowała aktorom świetnych przedstawień i złożyła wszystkim noworoczne życzenia.

„….Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan,
żeby wam się rodziła kapusta i rzepa.
Żyto jak koryto, pszenica jak rękawica,
owiesek jak pański piesek.
Na szczęście na zdrowie, na to Boże Narodzenie,
żeby wam się kopiło, darzyło, wodziło w oborze.
Co daj Panie Boże!…”

Wszystkim Mieszkańcom Łomży i Ziemi Łomżyńskiej oraz Czytelnikom naszej szkolnej strony składamy życzenia wyjątkowego, dostatniego i pełnego cudownych chwil Nowego Roku.  Niech w Waszych sercach zawita miłość, pokój, pomyślność i nadzieja.

J. Sosnowska

J. Sokołowski