CZEŚĆ I PAMIĘĆ BOHATEROM

16 października 2019r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość bliższego poznania historii jednego z bohaterskich obrońców naszej ojczyzny – westerplatczyka Czesława Dzierzgowskiego.

Z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej,  o bohaterze z naszej ziemi opowiadała jego najmłodsza córka Jadwiga Sosnowska (nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży).

Podporucznik Czesław Dzierzgowski urodził się w 1916 roku i mieszkał na terenie powiatu łomżyńskiego, w gminie Nowogród. To jeden z żołnierzy, którzy w 1939r. pełniąc czynną służbę wojskową w 14. dywizjonie Artylerii Konnej w Białymstoku, otrzymali rozkaz, by w obliczu nadchodzącej wojny dołączyć do załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Wraz z grupą kolegów z jednostki był przydzielony do obsługi jedynego działa na Westerplatte.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali ciekawych i przejmujących opowieści o heroicznej obronie, latach niewoli i powojennych losach westerplatczyka, obejrzeli fragmenty filmów dokumentalnych i wystawę poświęconą bohaterowi.

Mamy nadzieję, że te informacje na długo pozostaną w ich pamięci.

JS@JS@BD

Fot. J.Sokołowski,