Dwójka na 100-lecie Niepodległości

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. To dzień, w którym oddajemy cześć i hołd twórcom niepodległości oraz wielu pokoleniom, które stawały w obronie najcenniejszych wartości i dążyły do uwolnienia się spod jarzma „trzech czarnych orłów”, które „szarpały” nasz kraj przez 123 lata. Czcimy ten dzień jako Narodowe Święto Niepodległości, a w tym roku szczególnie, gdyż mija równo sto lat, kiedy Polska wróciła na mapy Europy a Polacy mogą kosztować cennej wolności.

Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie, a listopad to przecież miesiąc  szczególnej refleksji i pamięci o ludziach i wydarzeniach z przeszłości. W związku z tym, w piątek 9 listopada 2018r. uczniowie klasy IVa i IIb ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży zaprezentowali społeczności szkolnej montaż słowno – muzyczny pod tytułem „Jeszcze Polska nie zginęła”. Uczniowie opowiedzieli o losach narodu polskiego od czasów Mieszka I do momentu odzyskania niepodległości oraz o tych, dla których umiłowanie kraju było jedną z podstawowych zasad działalności, których dewizą życiową była służba Ojczyźnie. Treści przekazywane przez dzieci były przeplatane piosenkami o wolności i niepodległości. Po apelu, na każdej przerwie, rozbrzmiewały w szkole piosenki żołnierskie i legionowe, które są doskonałym źródłem poznania uczuć i nastrojów tych, którzy poszli „czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”.

Apel  był zwieńczeniem  różnorodnych działań, które zaplanowano w Szkole Podstawowej nr 2 w  Łomży  w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Od początku tygodnia uczniowie na lekcjach plastyki i techniki projektowali i wykonywali kotyliony, które później przypinali do galowych strojów, w których przychodzili do szkoły. Każda klasa uczestniczyła w szkolnym konkursie na klasowy kotylion, który należało zawiesić na drzwiach swojej sali lekcyjnej. Na zajęciach z wychowawcą realizowano tematykę związaną z historią naszego kraju i Świętem Niepodległości. Cała szkoła przybrała odświętny wygląd. Pęki biało – czerwonych balonów ozdobiły korytarz, w każdej klasie uczniowie wraz z wychowawcą zrobili piękne gazetki, a w oknach znalazły się kwiaty, motylki, serduszka, chorągiewki, a wszystko to w barwach narodowych.

W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości 8 listopada 2018 r. uczniowie klasy IVc, Va i VIIb wzięli udział w akcji Mamy Niepodległą. Jest to ogólnopolska akcji społeczna zorganizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Akcja polega na bezpłatnym wysyłaniu okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w dniu 11 listopada.

SP2 przystąpiła również do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. 9 listopada 2018r. o godz. 11.11 cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewała cała społeczność naszej szkoły.

Realizowane w szkole zadania mają na celu nie tylko zaakcentowanie znaczenia idei obchodzenia Święta Niepodległości jako jednego z najbardziej patriotycznych świąt naszej współczesności, ale przede wszystkim budzenie patriotyzmu wśród młodego pokolenia, dla którego Ojczyzna powinna być największym dobrem. Niech kolejne pokolenia będą odpowiedzialne za nasz wspólny dom – Polskę. Jej historia to dzieje heroicznych walk i szlachetnych poświęceń, która powinna na zawsze pozostać w pamięci każdego Polaka.

BD@JS@JS

Fot. J.Sokołowski